İş Modelleri

Islak Temizleme (Wet Clean)


Temizlikte Su Kullanımı

Tüm canlılar için gerekli olan su, hayat kaynağı olmasının yanında başlıca temizlik maddesidir. Geçmişten günümüze,temizlikte kullanılan esas unsur su olmuştur. Kuru temizlemede suyun kullanılmamasının ana sebebi, suyun temizlik esnasında belli sıcaklıklara ulaştığında bazı giysilerin yapısında değişikliğe uğramasına sebep olmasıdır. Bazı giysilerde genişleme ve çekmeye sebep olduğundan, hassas elbiselerde su kullanılmamıştır.

Ekolojik Temizlik Wet Clean

Kuru temizlemede kullanılan kimyasalların geliştirilmesi gibi, asıl temizlik unsuru suyun kullanılabilmesi için de hem makine üreticileri hem de deterjan üreticileri gelişen teknolojiyi de kullanarak büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Elbiselerin temizlik esnasında yapılarının bozulmaması aynı zamanda da en üstün temizliğin yapılabilmesi için hem makine bazında hem de deterjan bazında üstün çözümler oluşturulmuştur.Organik temizleme olarak adlandırılan ve insan sağlığına ve çevreye duyarlı söz konusu çözümler, Avrupa’da ve ABD’de hızla yaygınlaşmaktadır. ABD’nin en büyük çevre örgütü EPA ve dünyanın en bilinen çevre örgütü Grenpeace web sitelerinde Wet Clean ile temizleme yapan mağazaların telefon ve e-mail adreslerini tüketiciye duyurmaktadırlar.Ülkemizde de organik temizleme farkındalığı artmaya başlamıştır.


Islak temizleme (wet clean)’de detemizlik esnasında petrol türevi kimyasal ürünler kullanılmaktadır. Deterjan,yumuşatıcı, ağartıcı vb. ürünlerin kimyasal olduğu ve sağlığa zararlı olup olmadığı soruları akla gelebilir. Ancak söz konusu ürünler, yıkama esnasında biyolojik olarak suda çözülüp, yıkama sonunda da tamamen makine dışına atılmaktadır.Elbise üzerinde kalmayan deterjanın insan sağlığına olumsuz herhangi bir etkisi olmadığı gibi, su ile çözülerek dışarıya atıldığından çevreye de olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

 

Islak temizleme (wet clean)’nin evlerimizde kullandığımız çamaşır makinaları ve deterjanlarından farklı olarak birtakım özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler yıkama esnasında elbiseleri form değişikliğinden korumaktadır.

 

WetClean İçin Doğru Makine Seçimi

 

Trend Makine ve Kimya olarak sunmuş olduğumuz Wet Clean konseptlerinde İsviçre’de imal edilen ve dünyanın en kaliteli endüstriyel yıkama makinelerinden biri olarak kabul edilen “Schulthess”makinaları yer almaktadır. Schulthess endüstriyel wet clean çamaşır makineleri özel imal edilen tamburu sayesinde çamaşırları kırmadan, nazik ve hassas bir şekilde yıkamasını sağlamaktadır. Tamburda klasik makinalara nazaran oldukça çok sayıda bulunan ve huni şeklinde tasarlanan perforeleri sayesinde yıkama esnasında giysilerden çıkartılan lekelerin,deterjan parçalarının ve suyun maksimum seviyede boşaltılmasını sağlayarak mükemmel seviyede temizliğe ulaşmasını sağlamaktadır.Wet Clean İçin Doğru Deterjan Seçimi

 

Wet Clean konseptinde doğru ve kusursuz temizlik için doğru makinanın yanında doğru deterjanların kullanılması da çok önemlidir. Trend Makine ve Kimya olarak Wet Clean konseptlerinde Schulthess makinalara bir Alman teknolojisi ürünü olan SEITZ firmasının wet clean için özel olarak ürettiği deterjanları kullanmaktayız. Wet Clean konseptlerinde SEITZ’ in üretiği FronkopalWVivaCareVivaTopVivaGeniox gibi deterjanlar kullanılmakta olup,söz konusu deterjanlar kumaşların form değiştirmelerini engellemekte ve temizlik kalitesini maksimum düzeye çıkarmaktadır.


Wet Clean Nedir?


 • Wet Clean, bir profesyonel elbise temizleme tekniğidir.
 • Wet Clean ile temizlikte sadece Su ve biyolojik olarak parçalanabilen deterjanlar kullanılır
 • Wet Clean’de elbiselerin temizlik prosesi Kuru Temizlemeden tamamen farklıdır.‘Yalnızca Kuru Temizleme yapılır’ ibaresi taşıyan tüm giysiler Wet Clean ile temizlenebilir.
 • Wet Clean’de özel olarak üretilen yıkama ve sıkma makineleri, kurutma makineleri ve deterjanlar kullanılır.
 • Wet Clean’de kullanılan yıkama ve sıkma makineleri, her yıkamada kumaş türüne göre gerekli ve yeterli su miktarını, deterjanı ve dönme hızını belirler.
 • Yıkama ve sıkma makinelerine her kumaş türü için özel programlar yüklenmiştir. Ayrıca bu makinelere bilgisayar bağlantısı kurulabilmekte ve kullanıcının istediği farklı ek programlar yüklenebilmektedir.
 • Yıkama ve sıkma makineleri, dozaj pompası bağlantısıyla her programa uygun deterjanı en uygun oranda yıkamaya dahil eder.
 • Yıkama ve Sıkma makineleri, kumaş türlerine göre dönme hızını belirler. Örneğin, hassas bir kumaş için Wet Clean yıkama makinası dakikada 6 tur dönebilirken, normal bir makine 20-30 tur dönmektedir.
 • Wet Clean’de kullanılan kurutma makinaları kumaş türüne göre, kurutma süresini, kurutma sıcaklığını ve kurutma sonrasında arzu edilen nem miktarını ayarlar.
 • Wet Clean’de, kumaş türüne göre ayarlanan su, deterjan, devir hızı, kurutma sıcaklığı, süresi ve işlem bitiminde kalacak nem miktarı kumaşların form değişikliğine uğramasını engeller.
 • Wet Clean için özel tasarlanan makinaların yıkama ve kurulamada kullanılan mekanik etkisi giysileri kırmadan hassas bir şekilde temizler.
 • Wet Clean’de kullanılan makinelerin özel üretilen krom-nikel paslanmaz çelik kaplı tambur yapıları giysilerin en hassas şekilde temizlenmesini sağlar.
 • Wet Clean’de kullanılan yıkama ve sıkma makinelerinde bulunan perfore (delik) sistemi, giysilerin yıkama sonunda su, deterjan ve kirlerden en üst düzeyde arınmasını sağlar.
 • Wet Clean işleminde normal deterjanlar kullanılmaz. Bunun yerine tekstile ve elyaflarına zarar vermeyecek, düşük sıcaklıklarda aktif olan, özel temizleme kimyasalları kullanılır. Bu şekilde tekstilde çekme ve lif yapısında bozulmalar olmaz
 • Wet Clean ile yapılan temizlik kalite olarak alternatiflerine oranla çok daha yüksektir.
 • Wet Clean ile yapılan temizlik sonrası giysilerin kokusu çok daha güzel olmaktadır.Wet Clean ile yapılan temizlik sonrası giysiler daha yumuşak bir yapıya ve görünüme sahip olurlar.
 • Wet Clean’de yün, ipek, keten ve reyon gibi özel bakım gerektiren kumaşlar rahatlıkla ve hassas bir şekilde temizlenir.
 • Wet Clean’de sadece su ve biyolojik olarak parçalanan deterjanlar kullanıldığından gelinlik, abiye gibi elbiseler üzerinde yer alan aksesuarlar hiçbir zarar görmez ve bu tür giysiler başarıyla temizlenir.
 • Wet Clean’de deri elbiseler, süet ve nubuk ürünler rahatlıkla temizlenir.
 • Wet Clean en güvenilir, en doğal, en sağlıklı ve en temiz tekstil temizleme tekniğidir.
 • Wet Clean kurulum ve işletme maliyetleri alternatiflerine oranla çok daha düşüktür.
 • Wet Clean sistemi daha az yer kaplar ve basit tesisat ihtiyacı sebebiyle birçok yere problemsiz olarak kurulabilir.
 • Wet Clean, mevcut kuru temizlemelerde ve otellerde iş ve kapasite artırım imkânı sunar.
 • Wet Clean’in insan sağlığına ve çevreye herhangi bir zararı bulunmamaktadır. ABD’nin en büyük çevre örgütü EPA ve dünyanın en bilinen çevre örgütü Grenpeace web sitelerinde Wet Clean ile temizleme yapan mağazaların telefon ve e-mail adreslerini tüketiciye duyurmaktadır.
 • Profesyonel Wet Clean teknolojisi 90’lı yılların başlarında Almanya’da hayata geçmiştir.
 • Profesyonel Wet Clean teknolojisi günümüzde Avrupa, ABD ve Canada’da yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Wet Clean’, yeşilliğin parlak ışıkları altında aydınlık bir gelecek için tasarlandı. Üstün mühendislik ürünü olan ve ahenkle işleyen Wet Clean sistemi sayesinde yeni, tertemiz ve yemyeşil bir dünya inşa ediliyor.

Wet Clean'i dahayakından tanımak için videomuzu izleyebilirsiniz.